تولید تراشه A15 همراه با آیفون 13

[vc_row][vc_column][vc_column_text]طبق شنیده‌ها به نظر می‌رسد که شرکت صنایع نیمه‌رسانای تایوان یا همان TSMC می‌خواهد در سال 2021 تولید تراشه A15 را آغاز کند. این تراشه همچنان متکی‌ بر لیتوگرافی پنج نانومتری خواهد بود. و در شروع کار به صورت اختصاصی برای آیفون 13 فقط تولید میشود. بر خلاف حدث و گمان‌ها اپل قصد ندارد فعلا همکاری با TSMC پایان دهد. و در همین راستا تولید پردازنده A15 در می 2021 شروع می‌شود.

تولید تراشه A15 دقدغه‌ای برای شرکت‌های تولید کننده پردازنده است. و شرکت ها از همین الان در حال آماده شدن برای افزایش قدرت پردازشی در نسل بعد تراشه ها هستند.
طبق ادعای دیجی‌تایمز، در تراشه‌ی A15 اپل از نسخه‌ی بهبودیافته‌ی لیتوگرافی پنج نانومتری استفاده می‌کند. نتیجه‌ی رابطه‌ی اپل و TSMC تا به امروز موفقیت‌های زیادی در پی داشته است. و اپل مدت‌ها است به‌ لطف TSMC در زمانی کوتاه به جدیدترین لیتوگرافی‌ها دست پیدا می‌کند.

یکی از دلایل قدرتمندتر و کم مصرفتر بودن تراشته های اپل نسبت به تراشته های اینتل استفاده از لیتوگرافی پنج نانومتری است. اینتل فعلا از لیتوگرافی 10 نانومتری در تراشته‌های نسل یازدهم تایگر لیک استفادع میکند و از دستیابی به لیتوگرافی مدرن مشکل دارد.

حدث ما این است که اپل هنوز جایگاه خود را در صنعت تراشه حفظ میکند. دیجی تایمز مدعی است که تاپل سفارش تولید تراشه ی 4 نانومتری را نیز داده است! اگر تولید در پایان ۲۰۲۱ به حد نصاب برسد، احتمالا نخستین دستگاه‌های چهار نانومتری اپل در سال ۲۰۲۲ عرضه خواهند شد. لیتوگرافی 4 نانومتری ابتدا در یکی از تراشه های مک استفاده می‌شود.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]